Часовникът, уред за времето или аксесоар?

Часовникът промени мисленето на хората от хаос към точност и ред.

Часовникът е спътник на човека от хилядолетия, за да му помага да разпределя времето си и да знае какво става в живота му. Часовникът мери не само времето, но и отношението на индивида към света, в зависимост от неговото физическо, психическо и емоционално поведение.

Часовникът променя мисленето на хората, обвързва ги с отчитащи стойностите на времето числа и ги вкарва в еднопосочни, повтарящи се очертания.

Времето се базира на въртенето на земята. Ако тя промени амплитудата си, ще се промени и механизма по отмерване на времето.

Земното кълбо е голямо и за да бъде измерено правилно времето, е било необходимо създаване и налагане на часови зони и те са 40 на сушата и 25 морски. На сушата, часовите зони съвпадат приблизително с границите на държавите, за които се отнасят. Морските часови зони се определят от конкретни меридиани. Часовото разпределение всъщност е синхронизиране на природните и биологичните ритми. Съществуват понятия като национално време и Гринуичко време. Гринуичкото време става стандат за измерване през 1884 година, заради меридиана, с параметри 0º 0′ 0″, който минава през мястото на Лондонската кралска обсерватория. Приема се за международен еквивалент и спрямо него се определя географската дължина и времето. За пример, ако в България е 5 часа сутринта, на Гринуич е 3 часа, т.е. имаме +2 часа разлика.

Историята на съвремения часовник е дълга и интересна.  Слънчевият часовник поставил началото на сагата на допир и взаимодействие между часовника и човека. Измерването на дължината на сянката превърнало слънчевия часовник в ценно изобретение за подобряване качеството на живота на хората. Започнало разделянето на денонощието на светла и тъмна част. Денят и нощта стават основа на цивилизацията, дават тласък на стопанската и социална дейност на хората, определят всяка стъпка от естествения ход на нещата. Синхронизират природата с човешките нужди и желания. Слънчевият часовник се сверява по пладне, когато лъчите на слънцето са най-дълги. Използва се от около 3 хиляди години.

В историческите анали на часовника, часовниковите кули заемат важно и специално място. Възникват през средните векове в Европа, в България първата часовникова кула е издигната в град Пловдив през 1610 година на Сахат тепе, с много прецизен часовников механизъм, какъвто не е имало в и Цариград.  Часовниковите кули са били централно място в населените места, около тях е кипял животът.

Човешкият гений е измислил, изработил и модернизирал часовниковият механизъм във времето. Променя се начинът на измерване на така ценената величина, видът и фасона на часовниците. Съществуват пясъчни, водни, механични, атомни, електронни часовници. Прието е часовниците да обозначават времето с помощта на римски или арабски цифри. С годините часовниците стават освен мерител на човешкия ход на живота, а и моден аксесоар. Превръщат се и в неотменим индикатор в публичното пространство на показване нивото на социалното и финансовото положение на притежателя си. Със съвършенен дизайн, изработени от скъпи материали, като злато, платина, скъпоценни камъни и диаманти, часовниците стават повече инвестиция, отколкото средство за отмерване на времето.

Часовниците следват всяка стопански и публична дейност, подпомагат я и я улесняват. Съществуват спортни часовници за подводно гмуркане, за летене, хронометри, дълбокомери, яхттаймери, компаси, барометри. Изработват се както ръчни и джобни, така и часовници-пръстени, огърлици, диадеми, обеци. Видовото разнообразие се определя от потребителя, като най-ценени са швейцарските и японските часовници.

Нуждата от точно рапределение на времето е наложило създаването на стандарт за точност при часовниците. Точността побеждава хаоса и успокоява ритъма на биенето на сърцето. Моделира творческия процес на мисленето и дава основания за постоянство. 

Как да се грижите за часовника си?

–       Не носете часовник, който не е собствен, защото променя представата за лично време;

–       Ползвайте услугите на професионален часовникар за сверяване и регулиране на часовника си, защото часовникарите са посредниците между времето и механизма на отчитането му и те знаят, как да вкарат грам магия в малката кутийка;

–        Часовникът се носи на лявата ръка, защото дясната е по-дейна и така е прието по етикет;

–       Ръчен часовник  се носи на дясната ръка, само ако човек е решил да промени хода на собствената си история;

–       Часовник не се подарява на любим човек, защото има поверие, че съвместното ви време скоро ще изтече;

–       Джобният часовник днес се счита за ретро аксесоар, но който го носи знае точно, както времето, така и посоката си; 

–       Казват, че хората без часовници са по-щастливи, но това е само поверие. Времето движи живота и е невъзможно щастието да зависи от липсата на часовник. Всеки определя щастието си индивидуално, според постъпките си!