Пътят на коприната ме среща с два важни центъра, свързващи Изтока със Запада – Самарканд и Бухара, Узбекистан.

Пътят на коприната датира от няколко хилядолетия е дълъг около 6 500 километра, от Китай до Европа. 

В началото се заражда като военен маршрут на китайската династия Хан Уди за доминация над регионалните племена. След време търговията на стоки и засиленото търсене на коприна от персите и римляните и размяната й срещу злато поставят началото на тази важна на хората транспортна рута.

Естествената коприна е направена от нишка, създадена от пашкул на молеца на черничева пеперуда.

Самарканд

Великолепието му на духовен, търговски, социален и културен феномен за Централна Азия е неподражаемо и непреходно и до днес. Един от най-древните градове, на около 3000 години, е разположен в плодородната Зеравшанска долина, на 725 м. височина от морското равнище, наричат го и „Рим на Ориента“, както и „Йерусалим на Централна Азия“.

До четвърти век преди Христа, Самарканд е бил известен с името Мараканда. Александър Македонски разполага стана с войските си тук с думите “всичко, което съм чул за тези места е истина, с изключение на това, че тук е още по-прекрасно, отколкото можех да си го представя“ и веднага разрушава безмилостно града. 

Националният герой, войн, завоевател и държавник Амир Тимур е роден през 1336 година в град Шахрисабс, на около час път от Самарканд, а през 1405 година умира и е погребан в тук. За тридесет и пет години под негово управление, благодарение на таланта си на смел, хитър и предвидлив пълководец, той успява да отвоюва огромни по мащаб земи и да създаде мощна империя, с граници от река Волга до река Ганг и от планината Тян Шан до протока Босфор, на Черно море. 

Бухара 

Приема се, че произхода на името му идва от санскритски език и означава храм, манастир. 

Бухара е смесица е от уникални административни и жилищни глинени сгради, религиозни комплекси, медресета, библиотеки, мавзолеи, пазари и други здания, превръщащи града в архитектурно и културно бижу. Това е ренесансовия център на Изтока, неговата слава и духовна същност.

Времето тук тече с особена почит към свещената връзка между живота и смъртта. Наличието на толкова мавзолеи на духовни лица в града, превръща преклонението към паметта на великите предци на Бухара в сигнал за свързаността на поколенията.

Текстът е публикуван на 12.05.2022. – https://dromomania.bg/2022/05/12/%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B5-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B0-%D1%81-%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B8/