Намирането на нова работа или нов работодател е процес на добре осмислена личностна промяна, която предполага постигане на търсен и задоволяващ персонален резултат.
Живеем във времена на изключителен технически прогрес, автоматизация и роботизация, но човешкия труд продължава да е изключително важен и ценен елемент от цялата верига на човешки взаимоотношения.
Трудът е право и отговорност на всеки човек и чрез неговото полагане се генерира чувство на себеизразяване, търси се удовлетвореност от работния процес в личните и екипни постижения и успехи.
Търсенето на работа през второто десетилетие на 21-ви век е точно толкова поглъщащо сили, време и усилия и е натоварващо действие, каквото е било може би и през 80-те години на 20-ти век. Но има своите съществени различия, които се дължат на:
– Дигитален свят,
– Демографски срив,
– Застаряване на населението,
– Коренно нови професии,
– Търсени нови умения и компетенции.
Как да се представи добре на интервю за работа е важно за всеки, който иска да блесне със знанията и способностите си и да грабне мястото, в което се е прицелил?
- Да изготвиш професионална биографична справка CV /Curriculum Vitae/ в унифициран вид, за удобна обработка на данните в нея от HR-ския екип.
- Да отговаряш точно на изискванията, посочени в обявата за работа. Важно е да покажеш придобитите си образования, знания и опит в комплексен вид, без художествени украси и хиперболи.
- Да се явиш в посочените за интервю място и час здрав, отпочинал и в кондиция. Добре е да си там поне 10 минути по-рано, за да свикнеш с обстановката и да не си стресиран, когато дойде твоя ред.
- Да поздравиш почтително HR селектиращия състав и да не се притесняваш видимо от тях. Те също са хора и някога са били на твоето място. Покажи най-доброто от себе си за кратко време.
- Да си чист, спретнат и в прилежен външен вид. Придържането до деловия начин на обличане е препоръчително, но все пак всичко зависи от естеството на обявената работна позиция. Носенето на ¾ чорапи върху цветен чорапогащник и къса карирана пола е модно, но не е подходяща визия за интервю за работа.
- Да имаш подредени в мисловен или писмен вид въпроси за естеството на предстоящата си работа. Когато се представяш, е хубаво и да питаш, как можеш да се впишеш с твоите познания в организацията?
- Покажи, че си екипен играч, че добрите междуличностни взаимодействия и социалните умения са важни за тебе.
- Остави се на HR да води интервюто, ти показвай интерес, мотивация и добро възпитание! Психолозите в журито следят всеки елемент от поведението ти и го отчитат през призната на полезността за наемащата организация и конкретната работна позиция като цяло.
- Избягвай резки или груби отговори, непремерени жестове, жаргон, чуждици или диалектични изрази. Думите, интонацията и изказът им, компетентността и деловите обноски правят добро впечатление.
Вербалната и невербална агресия – не!
- Питай тактично за заплатата и това е времето да кажеш какви са очакванията ти! Противно на всички съвети да на се пита за сумата за която ще работиш, аз те съветвам – питай! Аргументирай искането си, подплати го с основания и смело си отстоявай позициите! Парите са важни за живота ти!
- Разкажи за себе си, за живота си извън професионалната биография. Понякога малък детайл, например спорт или артистичен талант могат да ти бъдат особено полезни за положителната нагласа в твоя полза.
- Ако имаш социално отговорно поведение – участие в социални инициативи, или работа с деца или хора в неравностойно положение, това са важни елементи от твоето CV и винаги използвай тези свои плюсове.
- Ако имаш спортни постижения, не е необходимо да си носиш завоюваните медали на интервю за работа, но снимки с тях – да! Те показват, че зад постижението ти се крие труд, дисциплина, борбеност и целеустременост. Все качества, които се търсят в добрия служител!
- След края на интервюто, дори й да си разочарован, не го показвай видимо. Често оценяващия HR екип гледа и финалните ти реакции, за да си направи правилна и окончателна преценка.
- Ако имаш серия от интервюта, не се притеснявай! Представи си ги като височини, които трябва да превземеш. Колкото по-стръмни са те, толкова по-високо желание за покоряване трябва да те води!
Животът е низ от изпити. С годините хората, които умеят да оценяват професионалните си постижения през призмата на собствения си възход, изграждат у себе си система на приемане на предизвикателствата и постигане на собствените си цели.
Интервюто за работа е началото на похода към себе си, в постигане на успешна професионална реализация и самооценка.
Дерзай и успех!
С любeзното съдействие на Jobtiger.bg
Статията е публикувана на 22.02.2020. в http://epicenter.bg/article/Kak-da-se-predstavim-podobavashto-na-intervyu-za-rabota-/207555/10/0?fbclid=IwAR2X00L9Bjp_fTF1rXh5mLgE_YoCOk_wBI4JQMYsOiw4cprjQFmOT3Apy9o