Kимбапът – южнокорейското суши

На специална презентация в HRC кулинарна академия, София се проведе курс за корейска кухня, под патронажа на очарователната съпруга на посланика на Република Южна Корея, госпожа Ким Джиън.
Да се пресъздадат в български условия известните и ценени корейските ястия като кимбап, кимчи, манду и боссам от специално поканени представители на родната журналистическа гилдия, се оказа интересна задача, която бе решена с помощта на виртуозни кулинарни спецове, дошли специално за целта от Южна Корея у нас.

Корейската традиционна храна кимбап е много вкусна, здравословна, красиво изглежда и прилича на суши. Но е различна.
Думата „Кимбап“ от корейски език означава „ориз, завит в листо от водорасли“.
Историческите следи за навлизането на кимбапа като всекидневна храна в Южна Корея водят във времето, когато е окупирана от Япония.
След края на Руско-японската война през 1905 г., Корея попада под протектората на Япония, а през 1910 г. тя вече е присъединена към нея до края на Втората световна война, през 1945 година.
Така, характерното за островната държава ястие суши се налага в корейската кухня, но в малко по-различен вариант.

Разликата между кимбапа и сушито се дължи на овкусяването на ориза.
Сушито се прави с ориз, подправен с оризов оцет, докато кимбапът се приготвя с ориз, в който е сложено сусамово олио.
Японците наричат листaтa сушени водорасли нори.

Японците слагат върху ориза, като съставки сурова риба или други морски дарове /миди, скариди, раци, октопод и т.н/.

За кимбапа се използва като пълнеж яйца, сурови зеленчуци – тиква, краставици, спанак, чушки и т.н., рачешки рулца или месо.
Сушито се поднася и консумира със соев сос, ласаби и овкусен джиндифил, докато кимбапът се яде направо, без подправки.
Сушито се консумира с пръчици, докато кимбапът може да се яде направо с ръце.

За приготвянето на кимбап се използва бял продълговат ориз и листа от сушени водорасли, които се наричат ким.
Традиционната корейска храна се среща във вид на кимбап нудъл, кимбап туна, кимбап кимчи, кимбап веган и триъгълен кимбап.
Тя е с цветен, красиво подбран пълнеж, който радва първо очите, а после небцето. Вкусовите качества на кимбапа го правят обичана ежедневна храна.

Рецепта за кимбап, 4 порции:

Съставки
200 г ориз, 400 мл вода, 2 с.л. сусамово олио, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол, 4 броя сушени водорасли ким (нори), пълнеж по вкус – омлет, краставица, манго, спанак, тиква, морков, авокадо, тиквичка, кайма, ивици свинско или пилешко месо, рулца от раци и други продукти по личен избор.
Необходима е дървена рогозка, за подпомагане навиването на кимбапа.

Приготвяне
Оризът се измива добре и се оставя да се отцеди. В купа се смесват сусамовото олио, солта и захарта до хомогенизиране. Оризът се изсипва във вряща вода и се готви, докато водата попие. Отмествате съда с ориза от огъня. Съдържанието със съставките от купата се смесва с готовия ориз, разбърква се и престоява така около 15-20 минути.
Вземете лист сушено водорасло ким (нори) и го поставете с грапавата страна надолу, върху специална рогозка за правене на кимбап. Линиите от вътрешната страна на листа водорасло трябва да са перпендикулярни на навиването.
Сложете върху него от изстиналия ориз, така че 3-4 см. от горния край на кима да останат празни. Разстелете ориза, като внимавате да не се получи много дебел слой. В средата на ориза поставете по желание съставките за пълнеж, нарязани и приготвени във вид, удобен за използване при навиване.
Рогозката с кима и пълнежа се завива стегнато, като краят на водораслото се намазва с малко вода, за да се слепят двете му страни благополучно. Навитото руло се пристяга добре още веднъж и се освобождава от рогозката.
Краищата на получения продукт се подравняват с остър нож. След това рулото се нарязва на части, с ширина около 1,8 – 2 см.
Готовият кимбап се подрежда красиво в подходяща чиния.
Сервира се за консумация максимум 30 минути след приготвянето.

Текстът е публикуван на 12.10.2017 – https://www.myfood.bg/article/kimbapt-yuzhnokoreyskoto-sushi-433.html