Сватбата на внука на кралицата на Великобритания, Елизабет II, принц Уйлям Чарлз Артър Филип Луис Маунбатън Уиндзор, херцог на Кембридж и Катрин Мидълтън показа на света отблизо, чрез телевизионното око, какво е това dress code „Black Tie”? Гостите имаха покана с указание, да спазат това изискване. Видяхме как те го направиха чинно и почти без отклонения. На френски език терминът е „Cravate Noir”. Какво се крие зад тези думи – това е изискване за определен вид облекло, с което трябва да се появи един господин или дама в представителна обстановка? За кавалерът това е костюм смокинг, американците го каричат „Tuxedo”, по името на известен американски клуб, в който, за да влезе един мъж е било задължително да е облечен в смокинг. Така това име получава модна популярност и става като dress code символ. Историята на появяването на смокинга е интересна и съвсем по мъжки оригинална. Смокингът датира официалната си премиера като вечерно облекло за господа през 1880 г. в Европа, по-точно от казината на Лазурния бряг. Мъжете, които игреаели там, повечето от които били страстни пушачи и задължително със синя кръв, се обличали в сака с гладки копринени ревери, по които лесно можела да се спуска пепелта от пурите и цигарите им. Един принц, известен картоиграч, заедно с приятелите си бил поканен на изискан прием, на който трябвало да бъде с фрак и цилиндър. Но компанията така се заиграла в казиното, че нямала време да се преоблече за светското събитие и господата отишли, както били облечени в саката, с които играели покер. В смокинги. С времето това облекло придобива своето заслужено място като дреха за световния светски елит. Името му пък е свързано с прословутия порок /на английски smoking, значи пуша/.
Смокингът е едноредно или двуредно вечерно сако с копринени ревери, в тъмен цвят – черен, графитено сив или тъмно син, най-често с V-образен ревери. Панталоните са в унисон със сакото като цвят и материя, но страничната лента на крачолите е от същия копринен плат както на ревера. Ако коланът на панталона е от коприна, е допустимо да не се носи копринена жилетка или пояс, които трябва да подхождат на реверите на сакото. Носенето на пояс е в изключително редки случаи, а жилетката изисква сакото задължително да е едноредно. Ризата, която утива на смокинга е снежно бяла, плисирана, с яка тип ‘лястовичка” или обръщаща се надолу върху папионката. А папионката е черна, копринена, по правило в унисон с ревера на сакото. Обувките са черни, с връзки, чорапите са финни, 3/4 , също черни. Особенно важни са мъжките аксесоарите, които подхождат на господин, облечен в смокинг. Това са златни или перлени ръкавели, едноредно палто в тъмната гама, шапка, копринен шал, ръкавици, стилен часовник, халка и един пръстен.
При dress code „Black Tie” дамите са облечени в официали рокли с дължина под коляното. Ако поканата е за бал и ще се танцува, то роклята трябва да е дълга и да покрива 2-3 см. от тока на обувката. Може да бъде както черна, така и цветна, но стилна и не фрапантна. Носят се затворени обувки и безцветни чорапи или чорапогашник. Аксесоарите са: малка чантичка тип „Clutch”, която да е в унисон с роклята или обувките, скъпо бижу и шал или наметка, покриваща раменете, ако роклята е с голямо деколте, гол гръб или без ръкави.
Dress code „Black Tie” е само за ценители. На светския шум, на жената, като най-финно творение на природата, на хубавата храна и напитки, на тютюневия дим, на Dolce Vita. Както и на себеуважаващите се, живеещи с достойнсто и чест господа, за които смокингът е стил на живот и време за демонстрация на човешкото си его. Това е тъжък мъжки тоалет и носенето му изисква характер, нрав и душевно равновесие. Невербалната строгост на смокинга, превръща дамите на светския прием в цветни и ефирни модни икони. Комбинацията между тях е винаги опасно привлекателна и стилна. Същевременно смокингът е най-сексапилната мъжка дреха и дори попрекалили с хапването господа изглеждат одобрително. Той прави един мъж уверен в себе си, избран и победител. Черната папионка отива на всеки мъж, защото е официална и вечна. Неповторима. С две думи, смокингът е елегантност, неподвластна на времето.
Можете да срещнете и разновидности на dress code „Black Tie”, като: „Black Tie Preferred“, „Black Tie Optional“ , „Black Tie Invited”, както и “Creative Black Tie”.
Върхът на сладоледа в обличането е Dress code „White Tie”. Дамите са задължително в дълги, предимно черни вечерни рокли, с ръкавици до лакъта и стилна наметка. Бижутата са диамантени. Кавалерите са облечени във фрак. Под фрака се слага бяла жилетка, бяла копринена папионка и се носи бяла кърпичка в страничния горен джоб. Обувките са задължително черни, лачени, а часовника – само джобен..Носят се цилиндър и финни ръкавици. Dress code „White Tie” е изискване за най-стилно обличане, подходящо за събития от висока класа, като връчване на Нобелова награда, посещение при коронована глава, връчване на акредитивни писма на държавен глава от страна на дипломатическо лице и пр.
Преди години е било немислимо в гардероба на всеки уважаващ себе си господин да липсва смокинг. Моят дядо имаше такъв, защото времето му го е изисквало. Смокингът е бил не само модна дреха, но и начин на живот. Пренесен през европейските граници на нашите балкански ширини. Днес, когато животът е бурна смесица от културни, религиозни, политически, етнически и лични елементи, смокинга е по-скоро уважавана дреха за специални случаи, посочена в представителна покана за събитие. Немислимо е да се види мъж в смокинг в ежедневието и по-добре. Защото всяко нещо си има своето място и време. И смокингът си го знае и чинно го заема. По достойнство!
публикувано в. „Труд“ – http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=891985