Кувейт е разположен в Персийския залив и името му на месния език означава „крепост, построена до водата“. На националният му герб е изобразен кораб, който е символ на отминалото време, когато хората там са се прехранвали единствено от морето. Днес Кувейт има 10.8 % от световните залежи на петрол и е в топ класацията по богатство на глава от населението.
На трона на емиратство Кувейт е възкачен четвъртият син на шейх Ахмад-ал Джабер ал-Сабах, негово Височество шейх Сабах IV ал-Ахмед ал-Джабер ал-Сабах. Кувейт е конституционна монархия и с парламентарна система на управление. Между 50-те депутата в Парламентът им, който е единствен из между страните в Персийския залив, засега няма нито една жена депутат, както и в Съвета на министрите им. Но има надежди, защото тук жените имат избирателни права и са образовани. Наричат Парламентът „най-голямата забележителност“ на Кувейт, защото той си позволява дори да отхвърля декрети на емира.
Негово Височество шейх Сабах IV ал-Ахмед ал-Джабер ал-Сабах е бил министър 40 години, преди да стане емир на страната си през 2006 година и на тази си длъжност, той е най-дълго изпълнявалия я държавен администратор в света. Глава е на управляващата фамилия Ал-Сабах и председател на Националния комитет, командващ въоръжените сили.
Законодателството в Кувейт е светско, с елементи на Ширията. Ислямските традиции и религиозни правила доминират над личните, обществените и деловите отношения.
Емирът е разпоредил в държавата да не се плащат данъци и телефоните са безплатни, при плащане на еднократна такса от 100 щ.д.
Пътищата в Кувейт предизвикват благородна завист с широките си ленти и лъскавите и скъпи коли по тях. Бензинът е по-евтин от минералната вода.
В Кувейт правенето на бизнес изисква изграждане на голямо доверие и градивно развитие на личните отношения между партньорите. За да се стигне до търговски взаимототношения, е нужно да се установи атмосфера на доверие и приятелство.
В Кувейт времето не е злато, защото си имат черно такова. Тук решенията се достигат бавно и преговорите изискват търпение. Едно от най-обидните неща за вършене, по време на бизнес е припряността и бързането.
Срещите с цел търговия трябва обезателно да са уговорени предварително. Ако се работи с държавни институции, то това следва да става преди обяд, тъй като държавните служители работят само шест часа.
Ръкуването при запознаване е задължително, но смо с мъже. С дясната ръка, защото лявата се счита за нечиста. Жените не се докосват по никакъв повод. Облеклото на жените е в съответствие с местните представи за приличие. Коренните кувейчанки, произлизащи от семейства с консервативно възпитание ходят облечени изцяло в черни абайа. По-модерните си шият по поръчка бели абайа и бяла чадра към нея. Има и такива, които ходят по европейски стил на обличане. Мъжете ходят както с делови костюми, така и с дълги роби, които покриват тялото и пазят главата от силното слънце, наречени джелаби и бурнуси. Ако са облечени в делови костюми, кувейтците не носят вратовръзки.
Жените участват в бизнеса.
Визитните картични се раздават задължително на всяка среща и на всеки партньор. Прието е да се подават с дясната ръка. Изготвят се двустранно, на арабски и английски езици.
Поздравите между мюсюлмани се извършват с израза „Ал салям алейкум“, което означава „Мир вам‘. Немюсюлнами поздравяват само с „Мархабан“ или „Здравей”.
Недопустими са прояви на близост на обществени места между половете.
Не се позволява целуване на обществено място, но целуването между мъже при среща е нещо обичайно.
Към жените не е позволено да се отправят открити погледи или комплименти, както да се интересувате за здравето на дамите от семейството на бизнеспартньорите си.
Не се употребява алкохол, но от няколко години вече има традиция да се предлага бира, безалкохолна разбира се.
Не се допускат дискуции по религиозни теми, както и теми, които могат да обидят домакините.
По време на свещения месец Рамадан, когато мюсюлманите спазват пълен пост през светлата част на деня, не трябва да се допуска консумиране на храна и напитки и да не се пуши на открито и пред кувейчани. Това би могло да донесе негативи, включително и оплаквания до властите и санкции.
Ислямът е много важен в ежедневието на Кувейт. Местните жители стриктно спазват религиозните си задължения, като се молят по пет пъти на ден, в строго определено време. Често заради молитвата се прекъсват официални срещи и празници.
В Кувейт става приятно вечер, когато слнцето залезе и тогава хората стават активни. Ако бъдете поканени на вечеря в дома на партньора си в 20 часа, то очаквайте вечерята ще бъде сервирана не по-рано от два, три часа след това. Това се прави, за да се отпуснете и социализирате. Някои арабски семейства се хранят по традиционния начин, на земята, седнали върху възглавници. При такова ядене е задължително да се ползват пръстите само на дясната ръка, защото лявата не е на почит.
В Кувейт официалният език е модерен стандартен арабски, но повечето хора знаят и употребяват местен разговорен кувейтски арабски диалект. Английският език е широко разпространен.
Не се демонстрира обидно поведение на обществени места, агресия или арогантност. Очаква се от гостите на страната да имат приятелско и любезно отношение към кувейтчани.
Кувейтците имат много добро отношение към България, заради приятелската ни подкрепа, показана по време на агресията на Садам Хюсейн спрямо тях през 1991 година. В Кувейт работят наши лекари и медицински сестри и тяхните знания и експертност много се ценят от населението. През 2010 година Бойко Борисов, в качеството си на министър-председател на Република България посети Кувейт и се срещна с негово Превъзходителство Сабах IV ал-Ахмед ал-Джабер ал-Сабах, емира на страната.
С ршение на министър-председателя на Кувейт, шейх Насър ал-Махамад ал-Ахмад ал-Сабах от 2009 година, българските граждани получават визи на летището, при влизане в страната, а не кандидатстват и чакат за тяхното полагане предварително.
В Кувейт е строго забранено да се внасят от чужденци литература с провокативно съдържание, наркотични вещества, алкохолни напитки, месо и производни от свиня, обидна религиозна литература, опасни и взривни вещества. Кувейтците са добри и честни хора, за които мира, работата и просперитета за важни предпостави за един полезен начин на живот, за просперитет за себе си и за емиратството си.
Статията е публикувана на 01.04.2014. в сайта: http://www.highviewart.com/articles/view/1488