Мелодията “Одата на радостта” по текст на Фридрих Шилер и музика на Лудвиг ван Бетховен ни прави щастливи, защото е официален химн и за нас, като граждани на обединена Европа. Изпълва ни с онази гордост, която може да носи само българина. Заслужена, преживяна, но истинска.
Химнът на обединена Европа прозвуча на официалната конференция, отбелязваща 90 години ПанЕвропа в България и 10 години България в ЕС нв хотел „Балкан”.
Основател и президент на съвременната Паневропа България е г-жа Гергана Паси. В тази връзка е редно да отбележим и ролята на г-н Симеон Сакскобургготски за успешното присъединяване на България в НАТО и ЕС. Преди десет години, в качеството си на министър-председател на Република България, той положи подписа си под официалните документи,признаващи ни за неделима част от обединена Европа.
На официалната конференция присъстваха:
– Джефри ван Орден, член на Европейския парламент,докладчик за напредъка на България за членство в Европейския съюз
– Д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Австрия (2000 – 2007)
– Ален Тереноар, президент на Международния Паневропейски съюз
– Огнян Герджиков,министър-председател на България, 2017.,
– Симеон Сакскуборготски, министър-председател на България (2001 – 2005)
– Петър Стоянов,президент на България (1997 – 2002)
– Сергей Станишев, министър председател (2005-2009)
В рамките на един човешки живот се случват съдбоносни събития за България и Европа.Фактите са конкретни, а истината е, че мечтата за единение на един австрийски граф, преобърна живота на милиони жители от Стария континент.
Граф Куденхове-Калерги е буден и високообразован младеж от 20 години на 20 век, който вижда Европа, без културни, политически и физически граници. Без бариери и различия.
Умел оратор, той успява да вдъхнови млади, образовани и ерудирани ентусиасти, да работят за новите обединени европейски щати, които нарича Паневропа.
Свищовлията Иван Шишманов прегръща горещо идеите за създаване на една обща Европа, в която всяка европейска държава е част от единен обединен съюз. Преди 90 години, на събрание в София, той става първият българин, председател на българската секция на Паневропейския съюз.
Професор по литературна и културна история, той през целия си съзнателен живот на учен и общественик се бори за равноправно участие на България в изграждането на обединеното европейско семейство.
Съвременният европейски съюз е пряко продължение на идеите за обединени европейски щати на граф Куденхове-Калерги, проф.Шишманов и плеяда други велики европейски умове.
Историята често поднася своите приятни изненади. Напредничавият паневропейски замисъл за България на проф.Иван Шишманов, макар и след толкова години от поставянето на идейното начало, вече едно десетилетие е факт.
И можем гордо да кажем, че ние сме равноправен член на ЕС.
Упоритата работа на проф.Иван Шишманов за популяризиране на паневропейските идеи е оценена по достойнство. Носители на неговото стойностно наследство, са съвременните млади хора, за който Европа е вече на една ръка разстояние. Те са свободни по дух, вдъхновени, приемат заедността си и са полезни, всеки за себе си и общо за всички.
Текстът е публикуван на 26.04.2017 – http://epicenter.bg/article/Dzhefri-van-Orden-i-Petar-Stoyanov-otbelyazaha-90-godini-Panevropa-Balgariya/126099/10/0