Времето на COVID-19 завладя живота ни с опасна хватка и изгради вододел от преживяванията преди и сега, в глобален план.
През 2020 година получаваме неспирни уроци за промяна във взаимоотношенията ни с хората и природата. Събитията сами по себе си са уникални и организацията на съществуването ни изисква да се обърнем за помощ към психологията на поведението.
Ролята й в урбанизационната и деловата ни среда е доказана, искана и необходима. Тя е надеждна и способства за успешен и хармоничен стил на живот.
Тя е и безспорен ветропоказател и за свободното ни време, защото процесите на взаимодействие са непрестанно свързани и изискват навременно и вярно ръководство за добра и уравновесена житейска посока.
Доказано е, че и в най-напрегната работна ситуация, ваканционните настроения могат да регулират напрежението и да допринасят за повишаване шансовете за точно и прецизно изпълнение на плановете – краткосрочни и дългосрочни. Самата мисъл за отдих, пътешествия и туризъм е силно стимулираща и подтикваща към вълнуващи и отпускащи преживявания с отложено моментно действие. Защото връзката между организационната култура на поведение в делова среда и релаксацията е пряко пропорционална, доказана и силно валидна.
Днес, страхът от COVID-19 е непосредствен и е на една ръка разстояние от всеки човек, затова нуждата от почивка, ваканция и разказване на спомените за красиви места на колегите и приятелите присъства все повече в организацията на работния процес.
Тази комбинация от планове с отложено въздействие върху личността стабилизират психическото равновесие и укрепват общата кондиция. Дават добавена стойност във времето и се оказва, че заложената в непосредствена близост до съзнанието, прозрачна мисъл за премяна на средата е добра инвестиция, която се отплаща.
Това ръководство за пътуване е като начална крачка, към омиротворяване на страха в нас и е блян по скорошни пътешествия, в търсене на незабравими персонални и семейни снимки и истории.
- Не си купувайте вода на летището, от управата му са длъжни да осигурят безплатна питейна вода. Трябва само да намерите местата с такава, те са указани в плана на летището.
- Носете си празна бутилка за вода и си я напълнете оттам.
- Носете си малък сандвич, бисквити или шоколад, за да ви спасят от пригладняване.
- За да спестите място в куфара си, навийте дрехите си като хавлиени кърти и ги подредете плътно една до друга.
- Ако имате самолетен билет, включващ само ръчен багаж, облечете си няколко ката дрехи преди полет. Може да ви гледат странно, но няма да плащате претоварване!
- Ако имате само едно зарядно устройство и няколко електронни джаджи, може да ги заредите, като използвате буксата на тв приемника, в хотелската си стая.
- Винаги носете копие от документите си за самоличност в себе си, а оригиналите слагайте в хотелския сейф, за да се предпазите от кражба.
- Маркирайте багажа си като чуплив и ще го третират по-внимателно.
- Ползвайте банковата си карта, ако искате да изтеглите местна валута, често курса е по-добър от този на обменните бюра.
- Разопаковайте целия си багаж, само ако се налага.
- Джетлагът е много неприятен и избягването му е възможно с малко упражнения преди и по време на полет.
- Местните могат да бъдат добри гидове и верни другари в приключенията, извън предварителната туристическа програма.
- За да се съхранят по-дълго, вечер слагайте акумулаторните си батерии в хладилника на хотелската стая.
- Дръжте парите, документите, телефона и ценностите си винаги под контрол и в непромокаем плик!
- Безплатен Wi-Fi има навсякъде, само с няколко малки и умни стъпки може да го ползвате – на летището, около учебни заведения, в централната градска част, парковете или баровете и ресторантите.
- Използвайте водоустойчиво покривало за защита на раницата, лесно и леко ще пази вещите в нея от дъжд и кражби.
- Носете си винаги резервни бельо, тишъртка и чорапи в ръчния багаж.
- Носете си винаги лъжица, вилица и малък трапезен нож.
- Носете си винаги резервни кафе, чай и захар, както и термос чаша.
- Носете си винаги малка свещ, кибрит, игла и конец за шиене.
- Носете си винаги аспирин, аналгин, лекарства за констипация, разхлабване и крем против изгаряне и ухапвания от насекоми.
- Селфи стикът е добра вещ, имайте я!
- Избягвайте обемни дрехи, вещи и груби обувки, които заемат много място в багажа. Направете си кратък списък с нужните вещи, без нищо излишно.
- Подгответе се предварително с информации за местните кухня, нрави, обичаи, религия и маниери.
- Подгответе се предварително с информация за интересни места, хора и културни обекти.
- Носете си винаги дезинфектанти, маски, персонален шлем и се пазете индивидуално по всякакъв начин, съобразно обстановката. Пазейки себе си, пазиш и всички други отговорно.
- Остатъкът от дребни банкноти и монети в местна валута дайте на бездомните.
- Не оставайте бакшиш в страни като Япония, Нова Зеландия, Узбекистан, Казахстан, ще ви се обидят. Докато в САЩ, Канада, Западна Европа и Южна Америка това е задължително, ако сервисът разбира се е бил на очакваната висота.
- Консумирайте храни и напитки само от проверени места или си ги купувайте от магазините, където пазаруват местните.
- Гневът води до непредвидени решения и промяна на плановете, затова не се подавайте на вербални интриги. По добре си носете винаги шапка в ръчния багаж и когато се почувствате лабилен или податлив на чужди негативни мисли, си я слагайте на главата. Предпазва от слънце и лошо настроение!
За да възобновим пътуванията си отново, такива, каквито ги имахме, ще трябва да мине време. Но живеем с надеждата, че ще се преборим успешно с вирусната пандемия и като човеци и глобално свързано общество на XXI век, отново безопасно ще обикаляме по любимите си дестинации.
Текстът е публикуван на 07.11.2020. във вестник „Труд“.