България и Аржентина, надеждни партньори и приятели на Антарктида

На 16 октомври 2024 година в Зала 1 на Ректората на Софийския университет „Св. св. Климент Охридски“ се проведе конференцията „Аржентина и България на Антарктида. Приятелство и синергия, стъпка отвъд границите на сътрудничеството“.

Участници в събитието бяха Аржентинското посолство в България, Софийският университет „Св. св. Климент Охридски“, Българският антарктически институт и Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“.

Конференцията бе открита от Н. Пр. Алехандро Сотнер Майер, извънреден и пълномощен посланик на Република Аржентина в България.

Проф. Ренета Божанкова, заместник ректор по въпросите на международното сътрудничество на Софийския университет “Св. св. Климент Охридски“ направи кратко приветствие от свое име и от името на ректора на СУ, проф. д-р Георги Вълчев.

Специално видеоприветствие към присъстващите поднесе професор Христо Пимпирев, международно известен учен по геология и полярен изследовател. Професор Пимпирев е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция (1987 – 1988) и директор на Националния център за полярни изследвания от 2007 година.

Официалната част бе под егидата на контраадмирал о.з. Марсело Тарапов, президент на Антарктическата академия на Република Аржентина, който запозна присъстващите с началото и историята на присъствието на изследователите в Антарктида и тяхната роля за откритите в нейните недра залежи, както и за изучаването на въздуха, водата, флората и фауната на Ледения континент.

Специално участие имаха проф. д-р Нешо Чипев от Българския антарктически институт и капитан II ранг Николай Данаилов , ВВМУ „Н. Й.Вапцаров“, които изнесоха доклади.

След събитието бе открита фотоизложба „Аржентина и България на Антарктида, две истории и едно приятелство“ във фоайето на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

България и Аржентина са консултативни страни в Антарктическия договор. Те са партньори с дейности на терен в Антарктида и тяхната корпоративност има своята история на приятелство и съвместно взаимноизгодно партньорство и интереси в научното изследване на ледения континент.

За целите на Антарктическия договор се приема цялата земна площ и леденият шелф на юг от 60-ия паралел. Той регулира отношения между държавите за Антарктида, който се намира около Южния полюс на Земята и е обграден отвсякъде от Южния океан. Има площ 14 200 00 квадратни километра. Официалният международен документ, регулиращ разпореждането с Антарктика, е от 1961 година и е подписан във Вашингтон от 49 страни. Представя се Антарктика, като научен резерват, дава се свобода на научните проучвания и налага вето за всякаква милитаризация на средата, водата и въздуха му.

Сътрудничеството на ледения континент между България и Аржентина се отличава в дейности, свързани с научно развитие, изследоватеслка работа и мирното използване на средата. Аржентинското присъствие на Антарктика датира от повече от 120 години, а България развива активна проучвателна и научна дейност на Антарктида от почти 60 години.

Текстът е публукиван на 17.10.2024. – https://sbj-bg.eu/article/details/58989/