Scuba Diving или как да се гмуркаме с удоволствие?

Желанието на човека да е господар на водните дълбините е старо колкото света, който се състои повече от водни басейни, отколкото от суша. Тайните на подводния живот са привличали любознателната човешка природа неустоимо.
Векове наред са се търсили начини силите на скритите за обикновенните човешки очи подводни чудеса, флора и фауна да бъдат впримчени в полза на хуманоидите.
Продължителното гмуркане не е било възможно без някакъв помощен елемент, които да подава въздух свободно под водата на човек. Този елемент е инспирирал изследователския дух в поколения почитатели на непознатото водно царство.

Сегашният акваланг, който е като бижу, в сравнение с историческите си прототипи е бил фикс идея не само на Леонардо да Винчи, но и на много други търсачи – от древните маи през френския инженер Бенуа Рукейрол и лейтенанта от френския флот Оугюст Денейруз до морския изследовател Жак-Ив Кусто и инж. Емил Ганян, които му придали съвременния вид.
Жак-Ив Кусто казва „ морето е всичко, то обхваща 7/10 от земното кълбо“. Той се счита за бащата на съвременния водолазен костюм.

Човешкото тяло е съставено от около 70 % вода и е в природата ни да искаме да сме във водна среда инстиктивно. Къпането, плуването и гмуркането под вода дават тези възможности на всеки, който иска да се чувства в „свой води“.

В зависимост от индивида, здравния му статус, пристрастеността му към по-конвенционален или по-екстремен спорт и не на последно място на колко години е и на колко се чувства, се определя и връзката на човека с водата. Къпането и плуването са чудесен избор за поддържане на тялото в добра кондиция и здравословен ритъм на живот, но scuba diving-а е нещо като висшия пилотаж в допира на водата с човека. Усещанията са различни, начина на поведение на тялото е специфичен, реакциите са точно определени.

Който не се е гмуркал под вода, не знае какво да си и риба и човек едновременно. И което от двете надделее в това противоборство, оформя мисленето на водолаза, действията му под водата и носи удоволствието да е част от природната сила, която сам е победил. Със сетивата и с характера си, както и с уменията, придобити на сушата, преди да стане подводен човек и гмуркач.

Всяко гмуркане носи удоволствие и за да е всеки път така, трябва да се знаят и прилагат правила за поведение под водата.

1. Никога сам! Колкото и да ти се иска да се спуснеш под вода с модерна екипировка, а не само с шнорхел и плавници, трябва да имаш поне един вещ придружител. Той е консултант, приятел и помощник. Дори и най-подготвените водолази са винаги в екип.
2. Подходяща екипировка – водолазен костюм, боне, маска, дихателен регулатор, плавници, водолазна жилетка, тежести от олово, бутилка със сгъстен въздух, водолазен компютър.
3. Обучението за гмуркане под вода да се осъществява от квалифициран PADI инструктор.
4. Преди всяко гмуркане се провежда задължителен инструктаж, с продължителност поне 60 минути
5. Винаги се влиза във водата в добро психическо здраве!
6. Никаква употреба на алкохолни напитки и стимуланти поне пет часа преди гмуркане под вода.
7. Никакво гмуркане под вода на бременни жени!
8. Никакво гмуркане под вода на хора с наднормено тегло!
9. Никакво гмуркане под вода на деца под 10 години, съгласно стандарт PADI за открити води и деца под 8 години за басейн!
10. Болни от диабет могат да се гмуркат, след разрешение от лекар.
11. Непълнолетни младежи и девойки могат да се гмуркат под вода, след представяне на декларация, подписана от двамата родители или в тяхно присъствие.
12. За любители на гмуркането под вода над 45 години се изисква разрешение от личния им лекар със заверен здравен статус.
13. Задължително използване само на заредени водолазни бутилки, преди гмуркане под вода! Една бутилка стига приблизително за 1.5 часа на 5 метра дълбочина при ниска консумация на въздух, т.е. от опитен водолаз. При неопитните и начинаещите гмуркачи под вода, това време се намалява.
14. Спазване стриктно на указанията на квалифицирания инструктор на сушата и по време на гмуркане под водата!

За да може човек да се гмурка под вода е необходимо задължително да ползва екипировка, която му позволява да диша под водата. Без нея е немислим престоя му за по-дълго време под водата.

Аквалангът е онова подводно оборудване, което превръща човека в риба. Заедно с другите задължителни елементи, като водолазна бутилка, водолазна маска, водолазна жилетка, тежести и др., важни за спускането под вода, тялото на водолаза се превръща в движеща се амфибия. Налягане в тялото, което се усеща в ушите, синусите, белите дробове се увеличава с всеки метър, с който се слиза под водата. Това се дължи на взаимодействието между тежестта на водата и тежеста на нашето тяло в тази среда.

За да се избегнат колизии под водата трябва да се знае следното:

1. Дръжте тялото си хоризонтално във водата!
2. Отпуснете се, водата е дружелюбна!
3. Концентрирайте се изцяло върху гмуркането под вода!
4. Мислете се за риба!
5. Не задържайте въздуха, дишайте нормално!
6. Изравнявайте налягането в ушите и маската, както са ви учили!
7. Спазвайте инструкциите под вода за безопастност!
8. Не надвишавайте времето за гмуркане под вода, в зависимйост от подготовката ви!
9. Гмуркайте се само с обезопасени и надеждни технически средства!
10. Не се гмуркайте на непознати места!

При по-голяма дълбочина на гмуркане и по-дълъг престой под водата, например над 15 метра се получава азотно насищане на кръвта и тъканите. Това е опасно състояние, което може да доведе до фатални последствия под водата.

Подводното гмуркане е атрактивен и популярен спорт, който носи радост, превръща практикуващите го в изследователи на подводните дълбини и ценители на природата в най-чистия й вид.
Всеки, който веднъж се е гмурнал под водата става любител на свободния стил и начин на мислене, радва се на невидимото за непробвалия това пространство от света, оценява го и се бори да съхрани флората и фауната под водата от посегателства.

Черно море предоставя прекрасни условия за гмуркане, подводно снимане, ловуване с харпун, изследване на подводни пещери, останки от кораби и древни находки, както и близка среща с подводния животински и растителен свят. При Созопол гмуркачите се наслаждават на подводната гора от кедрови дървета, около Приморско има няколко чудесни места за подводен спорт – нос Маслен, нос Корикя и по устието на река Ропотамо, устието на река Велека до Синеморец на юг и пещерите при Тюленово, Яйлата, Болата, Камен бряг на север.

По света известни туристически центрове за подводен спорт са Хърватия – Адриатическо море, Израел Египет и Йордания – Червено море, Малдивите – Индийския океан, Големият бариерен риф – Коралово море, Австралия, остров Мавриций – Индийски океан, Каймановите острови – Карибско море, Великобритания, Гърция – Егейско и Средиземно море, Мексико – Карибско море, Малта – Средиземно море и др.

Където и да отидете да се гмуркате под вода, се наслаждавайте пълноценно на великолепието на подводните красоти, на недокоснатата и все още девствена флора и фауна. Снимайте ги, преживявайте емоционално историите им и отнесете спомена за тях с добро чувство!

Статията е поместена във в. „Преса“, брой 144, 31.05.2014.